U vreme praznika i slava, radost i uživanje u ukusnoj hrani i vinu su neizostavni deo okupljanja. Međutim, nesreće se ponekad dešavaju, a kapljica vina ili nešto masnija hrana mogu završiti na voljenom stolnjaku ili omiljenoj košulji. Evo nekoliko korisnih saveta kako efikasno ukloniti fleke!

Fleke od crvenog ili belog vina

U trenutku kada primetite fleku, brza reakcija je ključna. Uzmite čistu krpu ili papirni ubrus i lagano tapkajte kako biste upili višak tečnosti. Ne trljajte, jer to može proširiti fleku i napraviti još veći problem.

Ukoliko vam se desi da prospete belo vino, jedno od najboljih i najefikasnijih sredstava za prvu pomoć je obična kuhinjska. Obilno pospite so preko mesta gde je došlo do vinske nezgode. So će apsorbovati vlagu i pigment iz vina. Ostavite nekoliko minuta, pa isperite hladnom vodom.

Kod vinskih mrlja od crnog vina, stvar je već nešto komplikovanija. Crna vina zasićena su crveno-ljubičastim pigmentom antocijanom, koji ovom napitku bogova daje prepoznatljivu tamnu boju koja se često teško skida. Stari "lek" je da se preko fleke od crnog vina prelije malo belog kako bi se ovaj pigment neutralisao. Naravno, pre toga pod stolnjak postavite neku krpu ili papiri ubrus kako bi se višak upio i ne bi razlio po stolu. Jedno od efikasnih sredastava je kisela (mineralna) voda, kao i pasta od soda bikarbone koja može biti od pomoći. Sodu bikarbonu pomešajte sa malo vode i nanesite na vlažnu mrlju, ostavite da deluje, a zatim isperite i operite po uobičajenom postupku.

Masne fleke i kako ih se rešiti

O, ne, opet je ruska salata završila na stolu i pantalonama! Ne brinite, i za ove mrlje postoje jednostavna sredstva prvu pomoć koja se nalaze u svakoj kući.

Prvi korak je da trknete do kupatila i pospete malo talka ili pudera za bebe na fleku. Ukoliko nemate talk, može da posluži i kukuruzni skrob, poznatiji pod komercijalnim nazivom - gustin ili čvrstin. Ovi praškasti materijali pomažu upijanju masnoće. Nakon nekoliko minuta, četkom ili kašikom uklonite prašak.

Ukoliko mrlja nije nestala, nanesite tečni deterdžent za sudove direktno na nju. Pošto su današnji deterženti za sudove uglavnom koncentrisani, deteržent ne bi trebalo da stavljate na osetljivu tkaninu ili tkaninu koja nije postojanih boja. Ostavite da deluje nekoliko minuta, a zatim operite tkaninu na najvišoj temperaturi koja je navedena na etiketi. 

Iako su ovi saveti često efikasni, važno je da znate da nije baš svaku fleku moguće ukloniti u kućnoj radinosti. Ako niste sigurni da li će tkanina dobro odreagovati na priručna kućna sredstva, najbolje je da potražite pomoć stručnjaka. Skoknite do obližnje perionice veša i potražite pomoć i savet zaposlenih koji imaju iskustvo u tretiranju različitih tkanina i fleka i koji će vaš stolnjak, svilenu haljinu ili svečanu košulju vratiti u punom sjaju.