Evropsko prvenstvo u fudbalu 1976. godine je bilo peto po redu evropsko fudbalsko prvenstvo za muškarce. Održano je od 16. do 20. juna u Jugoslaviji i igralo se u dva grada, na stadionu Crvene zvezde u Beogradu, koji je u to vreme primao 90.000 navijača i na stadionu Maksimir u Zagrebu koji je imao kapacitet za 50.000 ljudi. Na njemu se takmičilo 32 tima. Titulu evropskih prvaka ponela je Čehoslovačka, koja je u finalu pobedila Nemačku 5:3, nakon izvođenja jedanaesteraca. Najbolji strelac na ovom prvenstvu bio je Nemac Diter Miler sa 4 postignuta gola.

Grafika: UEFA - Logo EP u fudbalu 1976. godine

Napred, Plavi!

Put Jugoslavije, sve do same završnice Evropskog prvenstva, bio je fantastičan. Gazili su sve pred sobom, ali na kraju je reprezentacija Zapadne Nemačke, u utakmici koja će se pamtiti, raspršila snove Jugoslovena.

Tokom kvalifikacija, Jugoslavija je bila smeštena u trećoj grupi sa Severnom Irskom, Švedskom i Norveškom. Poražena je od Severne Irske rezultatom 1:0, ali je pobedila Švedsku rezultatom 2:1. Plavi nastavljaju s odličnim rezultatima i kod druge Skandinavske reprezentacije – Norveške, rezultatom 3:1, a golove su postigli Buljan, Bogićević i Šurjak. Sve je bilo gotovo nakon samo 25 minuta igre. U narednom kolu Švedska je pregažena na zagrebačkom Maksimiru rezultatom 3:0. Golove su postigli Branko Oblak, Drago Vabec i Franjo Vladić. U poslednjem susretu kvalifikacija savladana je Severna Irska u Beogradu rezultatom 1:0, a strelac je bio Oblak.

Voljom žreba Jugoslavija je u četvrtfinalu za protivnika dobila reprezentaciju Velsa. Prva utakmica odigrana je na Maksimiru. Već u prvoj minuti strelac Momčilo Moca Vukotić postiže poen. Konačnih 2:0, u 55. minutu susreta postavio je Danilo Popivoda. U revanš susretu, Katalinski je doneo prednost Jugoslaviji nakon 19 minuta igre. Vels je do kraja uspeo samo da izjednači rezultat.

Jugoslavija je u polufinalu na stadionu Marakana odmerila snage sa Zapadnom Nemačkom. Već u 19. minuti začuo se huk sa prepunih tribina. Čitav stadion grmeo je od radosti i uzbuđenja kada je Popivoda savladao Majera i time su Plavi poveli utakmicu. Samo 11 minuta kasnije bilo je 2:0, a strelac je bio legendarni Dragan Džajić, jedan od najboljih levih krila svih vremena. Činilo se kako Jugoslavija nezaustavljivo ide ka finalu.

Nemački tim ipak pobeđuje Plave

Međutim, fudbalska istorija nas uči kako se Nemci teško pobeđuju, kao i to da ih nikada ne treba potceniti. Prvo je u 64. minuti Hajnc Flohe smanjio rezultat na 2:1, da bi osam minuta pre kraja utakmice, Diter Miler izjednačio rezultat. U produžecima, nova dva gola Milera i velika pobeda aktuelnih evropskih i svetskih prvaka.

U drugoj utakmici polufinala reprezentacija Čehoslovačke slavila je protiv Holandije 3:2. Baš kao i Nemci i Čehoslovaci su slavili nakon produžetaka. Jugoslavija je u susretu za treće mesto na Maksimiru poražena od Holandije rezultatom 3:2.

Čuveni Panenkin penal

Svi oni koji iole prate fudbal znaju toliko puta citiranu izjavu nekadašnjeg engleskog reprezentativca Garija Linekera: "Finale će odigrati 22 muškarca koji šutiraju loptu otprilike 90 minuta, a na kraju će pobediti nemački tim". Sve je ukazivalo na to da će se i ovo prvenstvo tako završiti i u finalu su svi očekivali trijumf Nemačke, ali su fudbaleri Čehoslovačke imali druge planove. Nakon 25 minuta igre vodili su 2:0 protiv favorizovanih Nemaca. Kada je u 89. minutu Bernd Holcbain izjednačio rezultat, svi su pomislili da je scenario isti kao u polufinalu. Utakmica se ipak rešavala boljim izvođenjem jedanaesteraca, a ostaće zauvek zapamćen udarac s bele tačke Antonina Panenke. Danas se takav udarac zove upravo po ovom fudbaleru i njegovom penalu sa ovog prvenstva.