Katarakta predstavlja jedno od najčešćih oboljenja oka kod starijih osoba, mada nije isključeno njeno pojavljivanje ni u mlađoj populaciji. Radi se o zamućenju prirodne leće (sočiva) oka, što vremenom može dovesti do smanjenja oštrine, otežanog noćnog vida, i opšteg osećaja zamagljenog gledanja. Kako napreduje, katarakta može značajno uticati na kvalitet života, ometajući svakodnevne aktivnosti kao što su čitanje, vožnja, i prepoznavanje lica. U ovom tekstu ćemo detaljnije objasniti šta je katarakta i kako se leči.

Kako prepoznati kataraktu i šta sve utiče na njen nastanak

Kada razmišljamo o katarakti, često je povezujemo sa prirodnim procesom starenja, koji je njen najčešći pokretač. Međutim, tu su i drugi faktori koji mogu utrti put ovoj promeni na očima. Genetika može imati svoju ulogu, sugerišući da, ako su naši roditelji imali kataraktu, i mi smo skloniji njenom razvoju. Ljubitelji sunca trebaju biti svesni da dugotrajna izloženost UV zracima nije samo stvar brige za kožu, već može uticati i na naše oči, ubrzavajući pojavu katarakte.

Životne navike kao što su pušenje ili određene zdravstvene stanja poput dijabetesa takođe mogu povećati rizik. Čak i neki lekovi, uključujući kortikosteroide, mogu imati neželjeni efekat na naše oči. I naravno, ne smemo zanemariti da fizička trauma oka može direktno dovesti do razvoja katarakte.

Simptomi se polako uvlače u naš svet, počevši sa vidom koji postaje sve zamagljeniji i mutniji, kao da stalno gledamo kroz prljavu sočivu. Boje koje su nekad bile žive i bogate, sada izgledaju isprano i manje intenzivno. Noćna vožnja ili šetnja mogu postati izazov, jer svetla postaju oštrija i teže je fokusirati se u smanjenom osvetljenju. Ponekad, jedno oko može čak iskusiti dvostruki vid, dok će intenzivno svetlo ili sunčevi zraci izazivati dodatni napor ili nelagodnost.

Dijagnoza katarakte se postavlja na osnovu pregleda kod oftalmologa, koji obuhvata detaljan pregled vida, proveru očnog pritiska, i pregled leće pod posebnim svetlosnim uslovima.

Lečenje katarakte

U ranim fazama, simptomi katarakte mogu se ublažiti nošenjem naočara sa odgovarajućim dioptrijama, jačim osvetljenjem, i upotrebom lupi za čitanje. Međutim, ove mere ne zaustavljaju napredovanje katarakte.

Kada katarakta značajno naruši kvalitet života, preporučuje se hirurško uklanjanje zamućene leće i njena zamena veštačkom intraokularnom lećom. Ova operacija je danas standardni postupak, obavlja se ambulantno, pod lokalnom anestezijom, i traje kratko. Većina pacijenata brzo se oporavlja i doživljava značajno poboljšanje vida.

Šta posle operacije?

Nakon operacije, pacijenti mogu očekivati brz oporavak uz minimalne nelagodnosti. Potrebno je pratiti upute lekara o primeni lekova u obliku kapi za oči i izbegavanju naprezanja očiju tokom oporavka. Kontrolni pregledi su ključni za praćenje napretka oporavka.

Katarakta je, dakle, lečiva bolest, i sa savremenim pristupima u oftalmologiji, većina pacijenata može očekivati povratak dobrog vida. Važno je ne odlažati pregled kod oftalmologa ako primetite simptome katarakte, jer ranim lečenjem možete značajno poboljšati svoj kvalitet života.