U svetu medicinske dijagnostike spirometrija se ističe kao dragocen alat za procenu zdravlja pluća i disajnih puteva. Ova neinvazivna procedura omogućava lekarima da dobiju dubok uvid u respiratorni sistem pacijenta, pomagajući u ranom otkrivanju problema i pravilnom upravljanju respiratornim stanjima.

Šta, zapravo, meri spirometrija?

Spirometrija je test koji meri brzinu i zapreminu vazduha koju osoba može udahnuti-izdahnuti. Pacijent izdiše u poseban uređaj poznat kao spirometar, koji precizno beleži disajne parametre. Ovi rezultati pomažu lekarima da procene različite aspekte disajne funkcije, kao što su kapacitet pluća i brzina protoka vazduha.

Koje se sve bolesti mogu prepoznati pomoću spirometrije?

Ovaj test igra ključnu ulogu u dijagnostici i praćenju različitih respiratornih stanja, uključujući astmu, hroničnu opstruktivnu bolest pluća (HOBP), fibrozu pluća i mnoge druge. Pravovremeno otkrivanje problema omogućava lekarima da prepišu adekvatnu terapiju, čime se smanjuje rizik od komplikacija i poboljšava kvalitet života pacijenata.

Kako izgleda priprema za spirometriju?

Važno je napomenuti da je priprema za spirometrijski test minimalna. Pacijenti obično treba da se suzdrže od fizičke aktivnosti i pušenja pre testa, kako bi rezultati bili što tačniji. Test se obično izvodi u lekarskoj ordinaciji ili medicinskom centru, a postupak je brz i bezbolan. 

Ako vam je lekar naložio da uradite spirometriju, kontaktirajte pulmološke ordinacije u Beogradu i “preko reda” obavite ovu proceduru.