Nakon što se krajem šezdesetih godina prošlog stoleća u Beogradu pootvarao pregršt specijalizovanih prodavnica, najzad je došao red da svetlost dana ugleda i robna kuća strogo namenjena damama prestonice, koje su na jednom mestu u samom centru grada mogle da u stopu prate svetsku modu.

Meka za Beograđanke

U prvoj polovini 1969. godine započeta je rekonstrukcija stare i klasične robne kuće u strogom centru grada i to po nalogu razvojnog sektora preduzeća “Robne kuće Beograd”. Objekat na adresi Knez Mihailova 33 je trebalo do početka septembra iste godine da dobije novo ruho.

Prema rečima direktor dotičnog sektora, g. Petra Matića, plan je obuhvatao potpuno preuređivanje, tj. “od glave do pete” postojeće robne kuće. Prethodni enterijer je otišao u zaborav, a novi je bio okružen savremenom opremom, grejanjem i alarmnim uređajima.

Međutim, tome nije bio kraj. Vanjsko lice prve robne kuće za dame je, takođe, dobilo svoj tretman. Za njega se postarao Zavod za zaštitu spomenika kulture, koji je dao zeleno svetlo da fasada zgrade u broju 33 bude u skladu sa budućim izgledom ostatka ulice Knez Mihailove.

Naposletku, ceh čitavog ovog poduhvata stajao je oko milion dinara, dok su svi radovi privedeni kraju u zadatom vremenu, pa su vrata nove robne kuće zaista otvorena za beogradski svet početkom septembra.

Od šubare do visokih potpetica

Kada su prve Beograđanke zakoračile u svoju Meku, ostale su zatečene prizorom. U svakom kutku visio, čučao ili prostirao se raskoš. Na policama i vešalicama robne kuće za dame moglo je da se pazari teksilna i kožna galanterija, trikotaža i obuća, nakit i bižuterija, te kozmetički preparati i parfemi.

Zahvaljujući luksuznoj robi, ali i uvođenju nove opreme, koja je podrazumevala samouslužni način prodaje, prema proračunima računovodstvenog odeljenja, kapacitet robne kuće se povećao za 100 odsto.

Da bi ovo mesto postalo hit, nije se merilo mesecima, već danima. Beogradske dama su za tili čas prepoznale da u ovoj robnoj kući mogu da “ugrabe” poslednju reč mode i u koraku sa svetom paradiraju ulicama naše metropole.

Gotovo pet i po decenija kasnije, slika je dosta drugačija. U prizemlju tog objekta obitavaju izvesni svetski brendovi, dok su prostorije na spratu posvećene edukaciji i stručnom usavršavanju, te kovorkingu.